1. Home
  2. »
  3. کاشت مو
  4. »
  5. 10 نکته مهم مراقبت های بعد از کاشت مو

10 نکته مهم مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو هرچه بهتر انجام شود، به تسریع روند بهبود و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی کمک می‌کند.

روزها و هفته‌های پس از عمل جراحی به اندازه خود جراحی اهمیت دارد. این زمان برای بهبودی، می‌تواند بر خروجی کلی پروسه شما تاثیر زیادی بگذارد.

مراقبت های بعد از کاشت مو برای اطمینان از داشتن یک دوره مراقبت موفق، ضروری است. اگر شما هم علاقه دارید تا راجع به مراقبت های بعد از کاشت مو اطلاعاتی به دست بیاورید.

نکته های مهم و اولیه راجع به مراقبت های بعد از کاشت مو

برای مراقبت های بعد از کاشت مو به نکات زیر توجه کنید:

1 . یخ و ماساژ برای کاهش تورم پیشانی

یک کیسه یخ یا یک بسته سبزیجات یخ زده بردارید و هر بار به مدت 20 دقیقه روی پیشانی خود بمالید. اجازه ندهید کیسه یخ به پیوندها برخورد کند – از نوعی پوشش پارچه‌ای استفاده کنید. پس از یخ زدن، از نوک انگشتان خود برای برداشتن مایع از پیشانی و به سمت شقیقه‌ها استفاده کنید. این روتین یخ و ماساژ را 4 تا 5 بار در روز با فاصله هر جلسه حدود 90 دقیقه (1 ½ ساعت) انجام دهید.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کاشت مو

2 . شستن ملایم

بعد از 48 ساعت می‌توانید با خیال راحت موهای خود را بشویید، اما اگر می‌خواهید یک روز دیگر به آن فرصت دهید. شامپو را مستقیماً روی سر خود نمالید، بلکه یک قطره کوچک را در فنجان بریزید. سپس فنجان را با آب پر می‌کنید تا مخلوطی حباب‌دار روی سرتان بریزید، سپس با آب بیشتری از فنجان بشویید. این تضمین می‌کند که با پیوندهای موی خود به ملایم‌ترین روش رفتار می‌کنید.

3 . خوابیدن نیمه راست

افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی کاشت مو قرار گرفته‌‌اند باید در وضعیت نیمه عمودی بخوابند تا از تاثیری که گرانش ممکن است بر روی موهایشان داشته باشد جلوگیری کنند. به جای صاف خوابیدن، هنگام خواب باید از حالت تکیه گاه با زاویه عمودی حدود 45 درجه پیروی کرد و هر زمان که فرد دراز کشید باید آن را به مدت 48 ساعت کامل نگه داشت.

4 . از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید

تا دو هفته اول پس از کاشت مو از قرار دادن موهای کاشته شده در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. اگر مجبورید برای کار یا چیز دیگری به بیرون بروید، زیاد بیرون نمانید و هرگونه تورم و تحریک را به حداقل برسانید.

5 . پس از جراحی کاشت مو از فعالیت  شدید خودداری کنید

یکی از مراقبت های بعد از کاشت مو محدود کردن ورزش سنگین که باعث کاهش درد و تورم می‌شود. ورزش‌های غیر‌هوازی مانند پیاده‌روی و کشش پس از 7-10 روز خوب است. می‌توانید به تدریج در آینده شدت تمرین را افزایش دهید.

اجتناب از هر گونه فعالیت دیگری که می‌تواند باعث تعریق بیش از حد شود نیز مهم است. استفاده از سونا یا حتی نشستن طولانی مدت در بیرون از خانه در یک روز گرم، خطر ایجاد عفونت در محل پیوند شما را ایجاد می‌کند.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کاشت مو

6 . بعد از کاشت مو از چه غذا‌هایی پرهیز کنیم؟

یکی دیگر از مراقبت های بعد از کاشت مو داشتن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی است که می‌تواند به بهبودی و رشد موهای جدید کمک کند. با این حال، برخی از غذاها و سایر مواد مصرفی وجود دارند که باید از آنها اجتناب کرد:

  • غذاهای پرادویه مانند فلفل، سیر و زنجبیل، چراکه حاوی خواص ضد انعقادی هستند که می‌توانند خون شما را رقیق کنند. این می‌تواند باعث عملکرد نادرست فولیکول‌های مو و ایجاد لکه‌های نازک شود.
  • غذاهای شور و چرب، زیرا می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند.
  • آسپرین و الکل، زیرا آنها نیز می‎توانند خون شما را رقیق کنند.

7. استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

استفاده بلافاصله از کلاه بعد از انجام کاشت مو می‌تواند باعث فشرده شدن، جابجایی و آسیب‌دیدگی پیوندها شود و برای هیچ‌کس جالب نیست که هزینه‌ای که برای کاشت مو کرده است به هدر برود.

این آسیب‌ها می‌توانند باعث کچلی‌های سکه‌ای در محدوده کاشته شده شوند و روند کلی رشد موها پس از کاشت را تحت تاثیر قرار دهند.

برای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو حداقل باید یک هفته الی ده روز بعد از عمل صبر کنید تا زخم‌ها کمی بهبود پیدا کرده و گرافت‌ها که شکننده و حساس هستند کمی ثابت شوند و سپس از کلاه‌های مناسب استفاده کنید.

8 . منع مصرف سیگار

حداقل تا 30 روز پس از جراحی باید از سیگار کشیدن خودداری کرد، زیرا می‌تواند جریان خون را در فولیکول‌های مو کند کند و بهبودی شما را دشوارتر کند؛ همچنین می‌تواند رشد موهای جدید را که هدف نهایی عمل کاشت مو است، مختل کند.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کاشت مو مراقبت های بعد از کاشت مو

9 .بعد از عمل موهای خود را رنگ نکنید

شما نمی توانید موهای خود را ظرف چهار هفته پس از عمل کاشت مو رنگ کنید. هیچ عامل خطری در ارتباط با رنگ کردن موهای شما کمی قبل از کاشت مو وجود ندارد، اما پس از آن، مواد شیمیایی خشن می‌توانند به کیفیت فولیکول‌های کاشته شده آسیب بزنند.

10 . مصرف مکمل‌ها

بعد از کاشت مو، می‌توانید از چندین مکمل مختلف با تجویز پزشک استفاده کنید. این مکمل‌ها شامل قرص‌های ویتامین، روغن‌ها و پماد‌ها و غیره می‌شوند. این نوع مکمل‌ها دسته‌بندی شده هستند. مکمل‌ها به منظور بهبود کیفیت کاشت مو و داشتن موهای طبیعی‌تر در مدت زمان کوتاه موثرند. در نتیجه استفاده مرتب از این مکمل‌ها موفقیت و نتیجه عمل را بهبود می‌دهد.

امیدواریم اطلاعاتی را که راجع به مراقبت های بعد از کاشت مو در اختیارتان قرار دادیم کارامد واقع شده باشد.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

توصیه دکتر علاء برای مراقبت های بعد از کاشت مو

نتیجه حاصل شده برای کاشت مو بسیار هیجان‌انگیز بوده اما در عین حال مدت زمان انتظار برای آن خسته کننده خواهد‌بود. توصیه می‌شود در این امر صبور باشید و میزان رشد مجدد موهای خود را با افراد مختلف مقایسه نکنید.

با مراجعه به سایت کلینیک زیبایی پرنیان نو، توسط دکتر شهلا علاء در تهران می‌توانید وضعیت فعلی موهای خود را ارزیابی کنید و برای رزرو مشاوره کاشت مو و کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *