1. Home
 2. »
 3. جراحی زیبایی
 4. »
 5. ۱۰ توصیه مهم پزشکی برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

۱۰ توصیه مهم پزشکی برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی را راجع به مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی در اختیارتان قرار بدهیم. بلفاروپلاستی برای درمان پوست اضافی یا چربی دور چشم ارتباط مستقیم زیبایی‌شناختی با ابرو و گونه و جوان‌سازی صورت دارد. بلفاروپلاستی را می‌توان با روش‌های جراحی بسیاری انجام داد. مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی برای بهبود نتایج بیمار و کاهش میزان عوارض توصیف شده است.

اگر شما هم علاقه دارید تا بدانید مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی چگونه هستند با ما همراه باشید.

استراحت بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به این صورت است که در ۳ تا ۴ روز اول پس از جراحی  بلفاروپلاستی باید استراحت داشته باشید و از فعالیت‌هایی مانند بلندکردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنید.

اگر حالت تهوع دارید (احساس می‌کنید در حال استفراغ هستید) یا علائم سرماخوردگی، به پزشک خود اطلاع دهید. برای شما مهم است که تا جایی که می‌توانید از عطسه، سرفه و استفراغ خودداری کنید. اینها می‌توانند فشارخون شما را افزایش دهند و باعث خونریزی در محل‌های جراحی شما شوند.

به مدت ۴ تا ۶ هفته بعد از بلفاروپلاستی از خم‌شدن در ناحیه کمر یا بلند کردن وسایل سنگین‌تر از ۲ یا ۳ کیلوگرم خودداری کنید. قبل از بازگشت به فعالیت‌های معمول خود، مانند بلند کردن و ورزش، با جراح خود صحبت کنید.

تورم

به مدت ۲ هفته یا طبق دستور جراح درحالی‌که سر خود را بر روی ۲ تا ۳ بالش بلند کرده‌اید استراحت کنید و بخوابید. این به جلوگیری از تورم در محل‌های جراحی شما کمک می‌کند.

بعد از بلفاروپلاستی ممکن است چشمان شما متورم و کبود به نظر برسد. تورم پلک معمولاً در اوایل صبح بدتر می‌شود و در طول روز با نشستن یا راه‌رفتن بهتر می‌شود.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کمپرس سرد و قطره چشم

قبل از بلفاروپلاستی، پرستار به شما و مراقبتان نحوه استفاده از کمپرس سرد و قطره‌های چشمی سالین استریل را نشان می‌دهد. پرستار شما برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به شما یک محلول نمکی استریل (سالین نرمال)، قطره‌های چشمی و گازهای گاز استریل می‌دهد.

برای استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل از استفاده از کمپرس سرد و قطره چشم حداقل ۲۰ ثانیه دستان خود را بشویید.

با استفاده از محلول نمک استریل روی یک گاز استریل، یک کمپرس سرد درست کنید. می‌توانید بطری نرمال سالین را در یخچال، فریزر یا روی یخ نگه دارید.

کمپرس سرد را هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه (۱۰ تا ۱۵ دقیقه بگذارید و سپس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بردارید) در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی روی پلک‌های خود قرار دهید. سعی کنید این کار را تاحدامکان درحالی‌که بیدار هستید انجام دهید. پس از ۲۴ ساعت، کمپرس سرد چندان مؤثر نیست.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

تاری دید

اگر دید شما تار است یا اگر پزشک برای شما پماد چشمی تجویز کرده است، از قطره چشم نمکی استریل استفاده کنید. قطره چشم را هر ۴ ساعت یکبار به قسمت داخلی چشم خود بزنید. هنگام استفاده از قطره چشم، پلک‌های خود را نکشید.

دوش‌گرفتن و استحمام

هر زمان بعد از بلفاروپلاستی می‌توانید از گردن به پایین دوش بگیرید. تا زمانی که جراح به شما بگوید که انجام این کار بی‌خطر است، کامل دوش نگیرید. این معمولاً ۵ روز پس از جراحی است.

بخیه‌های جراحی

بخیه‌های شما در ۲ نوبت مختلف بین ۲ تا ۷ روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. اگر بخیه‌ها از نوع جذبی باشد نیازی به اقدام خاصی نیست و خو به خود جذب پوست شما خواهد شد؛ اما اگر بخیه‌ها از نوع کشیدنی باشد به طور معمول بعد از ۷ روز کشیده خواهند شد.

آرایش‌کردن

می‌توانید به‌آرامی زیر چشمان خود را با دستمال مرطوب یا یک دستمال شستشوی نرم بشویید. می‌توانید از شامپوی خشک برای موهای خود استفاده کنید. هنگامی که می‌توانید دوش کامل بگیرید، می‌توانید پلک‌های خود را بشویید و موهای خود را با محصولات ملایم، مانند شامپو بچه، شامپو کنید.

به مدت ۲ هفته بعد از بلفاروپلاستی از کرم یا آرایش (مانند سایه چشم، خط چشم یا ریمل) روی محل‌های جراحی خود استفاده نکنید. می‌توانید از کرم و آرایش برای بقیه قسمت‌های صورت خود استفاده کنید.

تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اجتناب از استرس

یکی دیگر از راه‌های بهبود زخم و تسریع بهبودی، اجتناب از استرس است. شما می‌توانید این کار را با برنامه‌ریزی برای گذراندن زمان نشاط‌آور و بدون استفاده از چشم انجام دهید. می‌توانید در دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی به موسیقی یا کتاب‌های صوتی گوش دهید.

سیگار نکشید

اگر سیگار می‌کشید، باید بدانید که سیگار بر بهبودی تاثیر می‌گذارد. این روند بهبودی را کند می‌کند، به این معنی که بهبودی شما به طول می‌انجامد. سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به عفونت را پس از جراحی افزایش می‌دهد. اگر حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید، می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

داروها

تا زمانی که جراح به شما بگوید، از هیچ‌گونه محصولات حاوی آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون (ایبوپروفن، آسپرین) استفاده نکنید.

تا زمانی که جراح به شما بگوید از مصرف داروهای داخل بینی خودداری کنید.

میزان درد بعد از عمل بلفاروپلاستی خفیف است بااین‌حال پزشک داروهای تسکین‌دهنده درد تجویز می‌کند که هر کدام را باید در ساعت مقرر مصرف کنید. درد شدید غیرمعمول است در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

هنگام مصرف داروهای مسکن با نسخه، هرگز با وسیله نقلیه رانندگی نکنید یا از ماشین‌آلات سنگین استفاده نکنید.

اگر موارد زیر را دارید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • تب ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر به همراه لرز
 • تهوع یا استفراغ
 • افزایش درد، تورم و قرمزی در محل‌های جراحی شما که بدتر می‌شود
 • ترشحات چرکی مداوم از خطوط بخیه‌ها
 • باز شدن بخیه‌ها
 • تنگی نفس ناگهانی یا مشکل در تنفس
 • هر گونه علائم غیرقابل‌توضیح یا غیرمنتظره
تلفن مشاوره رایگان
کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک عمل تهاجمی است که برای رفع افتادگی پلک، چین و چروک‌های اطراف چشم انجام می‌شود. در بلفاروپلاستی قسمتی از پلک بالا یا پایین را برش می‌دهند و چربی‌های اضافی را خارج می‌کنند. بعد از عمل عوارضی همچون تورم، کبودی و غیره باقی تا مدتی باقی می‌ماند.

امیدواریم اطلاعاتی را که برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی در اختیارتان قرار دادیم قابل قبول واقع شده باشد.

اگر شما مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را رعایت کنید هم دوره بهبود کوتاه‌تری خواهید داشت و هم به نتیجه دلخواه بعد از دوره نقاهت می‌رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بلفاروپلاستی با متخصصان کلینیک زیبایی پرنیان نو در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *