1. Home
 2. »
 3. جراحی زیبایی
 4. »
 5. دلیل ایجاد غبغب چیست؟

دلیل ایجاد غبغب چیست؟

دلیل ایجاد غبغب

در این مطلب می خواهیم راجع به دلیل ایجاد غبغب صحبت کنیم. ایجاد غبغب یا بزرگ شدن ناحیه میان چانه و گردن عوامل مختلفی دارد. غبغب به دلیل تجمع چربی، پیری، ژنتیک، اختلالات هورمونی، کم‌ تحرک و استفاده از ترکیبات غذایی نامناسب بزرگ میشود.

برای رفع غبغب چانه، روش‌های متنوعی وجود دارد. از جمله روش‌های غیر تهاجمی می‌توان به استفاده از محصولات کرم‌های ضد چربی، ورزش‌های منظم، و تغذیه سالم اشاره کرد. علاوه بر این، مواردی مانند تزریق چربی تحت پوستی، لیپولیز و استفاده از دستگاه‌های RF (فرکانس رادیویی) و HIFU (التراسونیک با فوکوس شده) نیز به عنوان روش‌های تهاجمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این وجود، قبل از انتخاب هر روشی برای رفع غبغب چانه، توصیه می‌شود با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش متناسب با شرایط شما را انتخاب کنید. همچنین، رعایت سبک زندگی سالم، ورزش منظم و مصرف تغذیه مناسب به پیشگیری از ایجاد مجدد غبغب چانه کمک میکند.

اگر شما هم می خواهید راجع به دلیل ایجاد غبغب اطلاعاتی به دست بیاورید با ما همراه باشید.

دلیل ایجاد غبغب

غبغب چیست؟

برای این که بدانیم دلیل ایجاد غبغب چیست بیایید ابتدا بدانیم اصلا غبغب چیست سپس دلیل ایجاد غبغب را بررسی کنیم. غبغب، یا افتادگی پوست زیر چانه، اغلب به عنوان یک مشکل ظاهری ناخوشایند مطرح می‌شود که در برخی افراد، به خصوص کسانی که دارای اضافه وزن هستند، بیشتر دیده می‌شود. این افتادگی ممکن است ظاهر را پیر کند.

به طور کلی، بالا رفتن سن، افتادگی پوست به دلیل کاهش کلاژن و الاستین، ژنتیک، اضافه وزن، کم‌فعالیتی، تغذیه نامناسب، و عوامل محیطی مانند تابش اشعه UV و استفاده از تنباکو باعث کاهش انعطاف‌پذیری پوست و افتادگی غبغب میشود.

با توجه به اینکه ظاهر غبغب می‌تواند برای افراد اهمیت داشته باشد، روش‌های مختلفی از جمله استفاده از محصولات کرم‌های ضد پیری، تزریق چربی تحت پوستی، لیزر، و جراحی قابل انجام است. اما قبل از انتخاب هر روشی، مشورت با یک پزشک متخصص پوست و زیبایی توصیه می‌شود تا بهترین روش برای شما را تعیین کنید. همچنین، رعایت سبک زندگی سالم و استفاده از محافظت‌های مناسب در برابر عوامل محیطی نیز می‌تواند به پیشگیری از ایجاد غبغب کمک کند.

دلیل ایجاد غبغب

چه عواملی دلیل ایجاد غبغب هستند؟

دلایل و عوامل مختلفی موجب ایجاد غبغب میشود. دلیل ایجاد غبغب از موارد زیر است:

 1. افزایش سن: با بالا رفتن سن، خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد و نازک و شل می‌شود و این می‌تواند باعث ایجاد غبغب شود.
 2. چاقی و اضافه وزن و رژیم غذایی نامناسب: داشتن وزن بیش از حد و مصرف رژیم‌های غذایی با کالری زیاد می‌تواند باعث افزایش چربی در نواحی مختلف بدن شود، از جمله زیر چانه، که این ممکن است به ایجاد غبغب منجر شود.
 3. عوامل ژنتیکی: برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی ممکن است بیشتر به ایجاد غبغب در شکل صورتشان دچار شوند.
 4. آناتومی و استخوان‌بندی: ساختار استخوان فرد نیز می‌تواند در ایجاد غبغب تأثیرگذار باشد، به خصوص اگر استخوان فک به طور غیر معمولی کوچک یا عقب باشد.
 5. ضعف عضلات گردن و وضعیت نامناسب سر در حالت‌های مختلف: وضعیت نادرست سر و گردن می‌تواند باعث کاهش قابلیت ارتجاعی پوست در این نواحی و افتادگی غبغب شود.
 6. کم‌کاری تیروئید: بیماری‌های مرتبط با کم‌کاری تیروئید ممکن است باعث افزایش وزن و ایجاد غبغب شوند.
 7. عدم دریافت ویتامین و پروتئین کافی: کمبود ویتامین‌ها و پروتئین‌های ضروری برای سلامت پوست می‌تواند باعث کاهش قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد غبغب شود.

درمان غبغب معمولا به ترکیبی از روش‌های مختلف از جمله تغییرات در سبک زندگی، تغذیه، ورزش، و در موارد لازم، روش‌های پزشکی و جراحی است. برای دریافت راهنمایی و مشاوره درباره گزینه‌های درمانی مناسب برای شرایط خاص خود، مهم است که با متخصص زیبایی مشورت کنید.

دلیل ایجاد غبغب

چگونه می توان غبغب را درمان کرد

حال که دلیل ایجاد غبغب را بررسی کردیم بیایید روش های درمان آن را هم بدانیم. روش‌های جراحی مانند لیفت گردن پوست را سفت کرده و افتادگی گردن را کاهش میدهند، اما همانطور که اشاره کردید، ممکن است با خطراتی همراه باشند. بنابراین، برای افرادی که از مداخلات جراحی می‌ترسند یا مایل به راه‌های غیرجراحی هستند، روش‌های دیگری نیز وجود دارد.

 1. لیفت غبغب: یکی از روش‌های غیرجراحی برای رفع غبغب است. این روش با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف از جمله لیزر یا هایفو، افتادگی پوست زیر چانه را بهبود می‌بخشد و پوست را به طور طبیعی سفت می‌کند.
 2. لیزر: استفاده از لیزر برای بهبود بافت پوستی و ترکیب کلاژن می‌تواند موثر باشد و به افتادگی پوست و غبغب کمک کند.
 3. هایفو 4 بعدی: این تکنولوژی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تحریک تولید کلاژن و بهبود انعطاف پوست استفاده می‌کند و باعث کاهش غبغب و افتادگی پوست میشود.
 4. لایه‌برداری و فرکانس رادیویی: این روش‌ها نیز می‌توانند بهبود انعطاف پوست و تولید کلاژن را تحریک کنند و به عنوان راه حل غیرجراحی برای کاهش ظاهر غبغب مورد استفاده قرار بگیرند.
 5. فیلرها: استفاده از فیلرها برای پر کردن نواحی توخالی و افزایش حجم در اطراف غبغب ظاهر را جوانتر و پوست را سفت‌تر می کند.

دلیل ایجاد غبغب

روشهای پیشگیری از ایجاد غبغب چیست؟

حال که دلیل ایجاد غبغب و راه های درمان ان را فهمیدیم باید بدانیم اصلا چطور می توان از بروز آن پیشگیری کرد. تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات صورت و گردن می‌توانند به شما در پیشگیری و در برخی موارد حتی درمان غبغب کمک کنند. در ادامه، توضیحاتی درباره هر یک از این تمرینات ارائه می‌دهیم:

ورزش دهان: این تمرین به تقویت عضلات چانه کمک می‌کند. با باز کردن دهان و تلاش برای لمس کردن چانه با نوک زبان، عضلات چانه تحریک می‌شوند و تقویت می‌یابند.

ورزش گردن: این تمرین به تقویت عضلات گردن کمک می‌کند. با نگه داشتن گردن به حالت آویزان عضلات گردن تقویت می‌شوند.

ورزش چانه: این تمرین نیز برای تقویت عضلات چانه و کمک به کاهش غبغب مفید است. با فشردن لبان و غنچه جمع کردن چانه، عضلات چانه تقویت میشود.

تقویت عضله پلاتیسما: این تمرین به تقویت عضله پلاتیسما کمک می‌کند. با لمس لب پایین به لب بالای خود، عضله پلاتیسما تحریک و تقویت خواهد شد.

این تمرینات را به طور منظم و با دقت انجام دهید. از طرفی، انجام تمرینات به تنهایی ممکن است برای افرادی که پوست آن‌ها دچار افتادگی شدید است کافی نباشد و نیاز به روش‌های دیگر مانند جراحی یا روش‌های غیرجراحی داشته باشند. در ضمن، قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی یا مصرف مکمل‌های غذایی، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

امیدواریم اطلاعاتی را که راجع به دلیل ایجاد غبغب در اختیارتان قرار دادیم مورد قبول واقع شده باشد.

غبغب به دلیل افتادگی پوست در ناحیه گردن و زیر چانه با پیری و افزایش سن، عوامل ژنتیکی، چاقی و اضافه وزن، تغییرات هورمونی، عادات غذایی ناسالم، استفاده از مواد مخدر و تنباکو، و عوامل محیطی مانند تابش مضر اشعه‌های ماوراءبنفش و استرس است. برای جلوگیری یا کاهش ظاهر غبغب، توصیه می‌شود به رعایت یک سبک زندگی سالم، استفاده از محصولات آرایشی ضد پیری، محافظت از پوست در برابر تابش‌های مضر و انجام فعالیت‌های ورزشی منظم پرداخته شود.

برای انجام جراحی های زیبایی و درمانی مانند بلفاروپلاستی و جراحی غبغب با ما در کلینیک زیبایی پرنیان نو دکتر شهلا علا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان را پر کنید
می توانید چند خدمت انتخاب کنید

پاسخ تخصصی دریافت کنید