صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / بوتاکس چیست؟ | فواید بوتاکس | عوارض بوتاکس | فیلم تزریق بوتاکس
۵ دقیقه
بوتاکس

بوتاکس چیست؟ | فواید بوتاکس | عوارض بوتاکس | فیلم تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

چین و چروک بخشی از روند پیری است. آنها را می توان به آسیب نور خورشید، اثرات گرانش و انقباض عضلانی ناشی از حالات صورت مانند اخم و خنده نسبت داد. چین و چروک‌های ناشی از اثر جاذبه نشان‌دهنده افتادگی طبیعی بافت با افزایش سن است و عموماً تنها با روش‌های سفت‌کردن جراحی بهبود می‌یابند. چین و چروک های ناشی از انقباض عضلانی مانند خطوط اخم، خطوط پیشانی و پای کلاغ را می توان با بوتاکس بهبود بخشید. همچنین می تواند برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست استفاده شود.

بوتاکس چیست؟

Botox و Dysport نام‌های تجاری سم بوتولینوم هستند که توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. انواع مختلفی از سموم شناسایی شده است، اما نوع A که به صورت تجاری استفاده می شود، قوی ترین آنهاست. بوتاکس با مسدود کردن استیل کولین، یک ماده شیمیایی که مسئول انتقال تکانه های الکتریکی است که باعث انقباض عضلانی می شود، عمل می کند. این منجر به فلج عضلانی می شود. با این حال، فلج حاصل موقتی است، زیرا رشد جدید اعصاب باعث عصب دهی مجدد عضلات می شود.

بوتاکس اولین بار در سال ۱۹۷۸ برای تضعیف عضلات فعال چشم مورد استفاده قرار گرفت و به دنبال آن سایر بیماری های عصبی مانند دیستونی و اسپاسم همی صورت با اثرات خوب و عوارض جانبی کمی همراه بود. همچنین برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ برای کاهش چین و چروک های صورت ناشی از انقباض عضلانی مورد استفاده قرار گرفت.

بوتاکس چگونه انجام می شود؟

Botox با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک به طور مستقیم به ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند تزریق می شود. بسته به ناحیه تحت درمان معمولاً چندین تزریق در محل های خاص مورد نیاز است . هنگامی که برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل استفاده می شود، بوتاکس به صورت مستقیم به پوست زیر بغل تزریق می شود. ناراحتی و کبودی موضعی ممکن است رخ دهد، اما به طور کلی نیازی به آرام‌بخشی یا بی‌حسی موضعی نیست. فعالیت های عادی را می توان بلافاصله از سر گرفت.

نتایج آن چیست؟

بوتاکس معمولاً ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از تزریق تأثیر می گذارد و حداکثر تأثیر آن در حدود ۱ تا ۲ هفته است. اثرات آن به طور کلی حدود ۳-۴ ماه باقی می ماند. وقتی به ماهیچه هایی که مسئول چین و چروک های بیان هستند تزریق شود، ظاهری آرام تر و صاف تر به صورت می بخشد. گاهی اوقات اثرات طولانی تر (۹-۱۲ ماه) پس از درمان تعریق بیش از حد دیده می شود. هنگامی که کاهش تدریجی اثر درمان مشاهده شد، ممکن است به درمان دیگری بازگردید.

محدودیت های بوتاکس

در حالی که بوتاکس می تواند در کاهش چین و چروک های ناشی از انقباضات عضلانی بسیار موثر باشد، اما هیچ تاثیری در کاهش خطوط ریز صورت ناشی از آسیب نور خورشید و خطوط ناشی از افتادگی پوست صورت ندارد. در آن دسته از بیمارانی که خطوط بسیار سنگین دارند، ممکن است برای حداکثر اثر به درمان های مکرر نیاز باشد. دوز بیش از حد مکرر یا زیاد بوتاکس ممکن است منجر به مقاومت بیمار در برابر درمان به دلیل تشکیل آنتی بادی شود و درمان بوتاکس ممکن است هرگونه عدم تقارن صورت را بزرگ کند.

موارد منع مصرف

استفاده از بوتاکس در افراد مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس، کسانی که شل کننده های عضلانی و آنتی بادی های خاصی مانند آمینوگلیکوزیدها مصرف می کنند، زنان باردار یا شیرده، کسانی که عفونت یا التهاب در محل پیشنهادی تزریق دارند و اختلالات خونریزی دارند ممنوع است.

چه خطراتی دارد؟

هیچ عارضه شدید پس از استفاده از بوتاکس زیبایی گزارش نشده است. به ندرت ممکن است ضعیف شدن بیش از حد عضلات هدف و پارزی عضلات مجاور رخ دهد که منجر به ضعف صورت می شود. این خود محدود کننده است. هنگام تزریق بالای ابروها، پتوز پلک فوقانی یا افتادگی جزئی ممکن است اتفاق بیفتد اما این را می توان با قطره چشم اصلاح کرد اما با از بین رفتن اثرات بوتاکس نیز بهبود می یابد.

کاشت ابرو

کلینیک پرنیان نو

به مدیریت دکتر شهلا علاء دارای بورد تخصصی ناسیونال در زمینه کاشت مو و لیزر و تعدادی مشاورین ورزیده و آگاه بوده و منحصراً برای کار تخصصیکاشت موی طبیعی درقلب شهر تهران (پایتخت کشور ایران) مشغول خدمت رسانی به مراجعین محترم می باشند. تخصص منحصر به فرد دکتر علا بوجود آوردن موهایی با نما و ظاهر کاملاً طبیعی برای شما است و در این زمینه تمامی هنر و تکنولوژی روز دنیا را بکار می بندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *