تزریق بوتاکس
کلنیک زیبایی پرنیان نو

بوتاکس

در رابطه با تزریق بوتاکس چه می دانید؟ ایا می دانید بوتاکس چیست؟ آیا می دانید کاربرد بوتاکس چیست؟ آیا از کاربرد درمانی بوتاکس مطلع هستید؟ در رابطه با کاربرد زیبایی بوتاکس چه می دانید؟ بهترین سن بوتاکس چه موقعی است؟ انواع بوتاکس چیست؟ قیمت بوتاکس چه قدر است؟ در این مطلب تمامی این پرسش ها را برای شما عزیزان بررسی می نماییم.

علم پزشکی و زیبایی با گذشت زمان پیشرفت های زیادی پیدا کرده است و تحولات عظیمی در آن رخ داده است؛ امروزه در علم پزشکی راهکارهای بسیار مختلفی برای برطرف کردن بیماری ها و یا افزایش زیبایی صورت و بدن به وجود آمده اند که بوتاکس را نیز میتوان یکی از این مواد به حساب آورد. زیرا بوتاکس در حال حاضر به منظور درمان بیماری ها و افزایش زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

parniannoclinic
parniannoclinic

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با واردشدن به عضلات زیر پوست، باعث کاهش چین‌وچروک‌ها می‌شود. این ماده به‌عنوان یک سم از باکتری کلستریدیوم تولید می‌شود و با فلج کردن عضلات در ناحیه موردنظر، چین و چروک‌های روی پوست را از بین می‌برد.

عامل اصلی ایجاد چین‌وچروک‌ها، انقباض و حرکت عضلات صورت است. با متوقف کردن حرکت عضلات توسط این ماده خارجی، چروک‌های سطح پوست نیز از بین خواهند رفت.

استفاده از سم بوتولینوم برای کاربردهای زیبایی در سال ۱۹۸۰ توسط یک پزشک کانادایی کشف شد. او به طور اتفاقی متوجه شد که خطوط اخم در صورت بیمارانی که از تزریق بوتاکس برای موارد درمانی استفاده می‌کردند محو شده است.

کاربرد بوتاکس چیست؟

به صورت کلی بوتاکس به دو منظور مهم به کار برده می شود که این دو دلیل عبارتند از: درمان و زیبایی که در بخش های زیر آنها را شرح می دهیم.

کاربرد درمانی بوتاکس:

کاربرد درمانی بوتاکس در واقع به برطرف شدن سردرد های شدید میگرنی مربوط می شود. استفاده از این ماده در زمینه برطرف کردن میگرن تا کنون بسیار موفقیت آمیز بوده است و افراد بسیار زیادی از شر سردرد های شدید خود به کمک این ماده خلاص شده اند.

زمانی که بوتاکس به عضلات پیشانی تزریق می شود و انها را فلج می کند یا از کار می اندازد، عضلات انقباض خود را از دست می دهند و به همین دلیل دردهای شدید میگرنی در افراد متوقف می شود.

علاوه بر میگرن سایر امور درمانی که به واسطه بوتاکس امکان پذیر می شوند نیز عبارتند از:

 • کاهش تعریق بخش های مختلف بدن
 • از بین بردن جای زخم و اسکار دردناک
 • درمان انحراف چشم
 • درمان افتادگی پلک
 • درمان پریدن پلک
 • درمان اسپاسم عضلات

کاربرد زیبایی بوتاکس:

کاربرد زیبایی بوتاکس به برطرف شدن چین و چروک های پوستی در هر قسمت از بدن و لیفت شدن آن مربوط می شود؛ اما این مورد تنها کاربرد زیبایی بوتاکس نیست بلکه از آن به دلایل دیگری نظیر زیر نیز بهره گرفته می شود:

 • زاویه و فرم دادن به لب
 • تغییر فرم و مدل بینی و یا بالا بردن نوک بینی
 • قرینه سازی صورت
 • از بین بردن خط اخم
 • از بین بردن خطوط ریز ایجاد شده بر روی پوست صورت
parniannoclinic
parniannoclinic

انواع بوتاکس چیست؟

بوتاکس با برندهای مختلفی در سراسر جهان تولید می شود و شرکت های گوناگونی در این زمینه فعالیت دارند؛ اما از آنجایی که این ماده به صورت و بدن تزریق می شود و امکان بروز عوارض را خواهد داشت بهتر است تا از برندهای معتبر و مناسب آن در زمینه های گوناگون استفاده کرد که برخی از بهترین انواع بوتاکس برندهایی از قبیل زیر هستند:

 • دیسپورت
 • مسپورت
 • زئومین
 • نورونوکس
 • کنیتوکس
 • درماتوکس

لازم به توضیح است که برند دیسپورت در میان این برندها از شهرت و طرفداران بیشتری برخوردار است.

parniannoclinic
parniannoclinic

جدیدترین روش های تزریق بوتاکس

بسته به ناحیه موردنظر برای تزریق بوتاکس، روش‌های مختلفی وجود دارد. تعداد و مقدار تزریق‌ها نیز بسته به عمق و میزان چروک‌های پوست متفاوت است. توصیه می‌شود همواره با مشاوره و نظارت یک پزشک متخصص، تزریق بوتاکس انجام شود، زیرا هر پوستی نیاز به تزریق بوتاکس ندارد.

پزشک پس از ضدعفونی‌کردن ناحیه تزریق، از سرنگ انسولین برای تزریق مقدار موردنیاز بوتاکس به ابرو، پیشانی و اطراف چشم استفاده می‌کند. التهاب و قرمزی پوست پس از تزریق امری طبیعی است و معمولاً در چند ساعت برطرف می‌شود.

بعد از تزریق، با آگاهی از مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس، بهتر است از کشیدن طولانی و ماساژ کردن ناحیه تزریق خودداری کنید تا بوتاکس به عضله بهتر جذب شود.

بوتاکس دیسپورت: یک روش محبوب است که باعث ایجاد ظاهری طبیعی‌تر و صاف‌تر روی پوست می‌شود. دیسپورت دارای کمترین میزان پروتئین است و به همین دلیل اثربخشی آن در پخش بهتر نسبت به سایر بوتاکس‌ها است و باعث می‌شود ناحیه درمان شده طبیعی‌تر و بدون چروک به نظر برسد.

تفاوت دیسپورت در ویال‌های پودری آن است که در مقابل بوتاکس معمولی، می‌توان آنها را در دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد. ویال‌های دیسپورت به صورت ۳۰۰ و ۵۰۰ واحد در دسترس هستند، درحالی‌که ویال‌های بوتاکس ۵۰ و ۱۰۰ واحدی هستند.

در مواردی که بوتاکس برای فرد مؤثر نیست، روش دیسپورت به‌عنوان روش مناسب‌تر مطرح می‌شود. ممکن است سیستم ایمنی بدن در برابر تزریق بوتاکس بیش از حد واکنش نشان دهد و اثربخشی بوتاکس کاهش یابد. با تزریق بوتاکس دیسپورت که دارای کمترین میزان پروتئین است، سیستم ایمنی بدن کمتر واکنش نشان می‌دهد؛ بنابراین، افرادی که به بوتاکس پاسخگو نیستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

مدت ماندگاری اثر دیسپورت به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله پاسخ‌دهی بدن هر فرد به تزریق بوتاکس، میزان واحد بوتاکس، شدت چین و چروک‌های پوست و تعداد دفعات تزریق و معمولاً مدت ماندگاری دیسپورت بر روی صورت بین ۳ تا ۶ ماه قابل‌مشاهده است.

بوتاکس مسپورت (مصپورت): نسخه ایرانی بوتاکس (دیسپورت) است که توسط شرکت داروسازی مصون دارو تولید می‌شود. این محصول کیفیت بالا و تأییدیه وزارت بهداشت را داراست. تولید محلی بوتاکس مصپورت به دلیل هزینه کمتر نسبت به بوتاکس‌های چینی و عملکرد مطلوب آن، مورد استقبال قرار گرفته است.

تزریق بوتاکس مصپورت برای خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم‌ها، پیشانی، خطوط اخم و برخی نواحی دیگر صورت استفاده می‌شود. اثر تزریق بین 3 تا 10 روز ظاهر می‌شود و مدت ماندگاری آن معمولاً بین 4 تا 6 ماه است. استفاده از بوتاکس مصپورت برای زیبایی بخشی و درمان برخی بیماری‌ها مانند میگرن مزمن و اسپاسم صورت مناسب است. این تزریق‌ها باید توسط پزشک متخصص انجام شود و نکات مربوط به آنها باید به‌دقت رعایت شوند.

بوتاکس زئومین: یک روش مؤثر برای کاهش و حذف چین و چروک‌های صورت است. این تزریق با جلوگیری از انتقال پیام‌های عصبی به مغز، باعث ثابت ماندن عضلات صورت می‌شود. یکی از مزایای این نوع بوتاکس این است که نیازی به نگهداری در دمای پایین ندارد، بنابراین استفاده از آن آسان‌تر است و در بیشتر کلینیک‌ها استفاده می‌شود.

روش تزریق بوتاکس زئومین بسته به شرایط و منطقه مورد تزریق متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، برای درمان میگرن مزمن، معمولاً 31 تزریق در هفت ناحیه مختلف استفاده می‌شود.

درمان زیبایی با استفاده از بوتاکس زئومین معمولاً کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از اتمام این روش درمانی غیرتهاجمی، فرد می‌تواند به کار یا فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

آزالور: یکی از انواع بوتاکس است که با استفاده از سم بوتولینوم تیپ A تولید و به بازار عرضه می‌شود. این نوع بوتاکس در سال 1990 معرفی شده و در سال 2009 تأییدیه‌های موردنیاز از سازمان سلامت و داروی انگلستان دریافت کرده است. آزالور معمولاً برای درمان خطوط گوشتی استفاده می‌شود.

نورونوکس: در سال ۲۰۰۰ معرفی و تولید شد. این نوع بوتاکس با ویژگی‌ها و قابلیت‌های بی‌نظیر خود می‌تواند به نتایج مطلوب شما برساند. از نظر کارایی و عملکرد، نورونوکس بسیار برتر بوده و به‌عنوان یکی از بوتاکس‌های محبوب و معتبر در دنیا شناخته می‌شود.

مزایای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دارای فواید بسیار زیادی است و به همین دلیل، در سراسر جهان برای کاربردهای درمانی و زیبایی استفاده می‌شود. برخی از مزایای این روش عبارت‌اند از:

۱. روش غیرتهاجمی: بوتاکس یک روش غیرتهاجمی است و خطرات مربوط به روش‌هایی مانند جراحی پوست را ندارد.

۲. عدم نیاز به بیهوشی: برای تزریق بوتاکس، نیازی به استفاده از داروهای بیهوشی ندارید و نیازی به بستری‌شدن در بیمارستان یا کلینیک‌های زیبایی نیست.

۳. کمترین درد: درد تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش‌های زیبایی بسیار کمتر است.

۴. هزینه: قیمت بوتاکس نسبت به روش‌های جراحی زیبایی پوست بسیار پایین‌تر است.

۵. زمان نقاهت کوتاه: تزریق بوتاکس در مقابل عمل جراحی، دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

۶. مراقبت آسان: مراقبت‌های لازم پس از تزریق بوتاکس بسیار ساده است.

۷. نتایج فوری: نتایج و اثرات تزریق بوتاکس بلافاصله پس از انجام آن قابل‌مشاهده هستند و این نتایج مدت‌زمان نسبتاً طولانی‌تری دارند.

معایب تزریق بوتاکس

 • بوتاکس تأثیرات موقتی دارد و نیاز به تزریق مجدد در بازه‌های زمانی مشخص دارد. همچنین، این روش تنها بر روی چین و چروک‌هایی که در زمان تزریق وجود دارند تأثیر دارد و نمی‌تواند علائم پیری دیگر را کاهش دهد.
 • استفاده از بوتاکس نیازمند تمدید تزریق‌ها و ادامه درمان است و ممکن است محدودیت‌هایی در مناطق تزریق داشته باشد. همچنین، برخی افراد به دلایل پزشکی همچون دوران بارداری و شیردهی ممکن است نتوانند از بوتاکس استفاده کنند.
 • استفاده نادرست از بوتاکس می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، اما این حوادث بسیار نادر هستند و مراجعه به کلینیک‌های معتبر و استفاده از برندهای معتبر بوتاکس، احتمال بروز آن‌ها به صفر می‌رسد.

هزینه تزریق بوتاکس در تهران

هزینه و قیمت تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد و برند بوتاکس مهم‌ترین عامل تعیین قیمت است. برندهای مختلف بوتاکس نظیر Dysport، Neuronox و Mesport قیمت‌های متفاوتی دارند. عوامل دیگری که بر هزینه بوتاکس تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از: میزان دوز تزریق بوتاکس (که به میزان عمق منطقه مورد درمان وابسته است)، ناحیه درمان (که دوز مختلفی از بوتاکس برای هر منطقه موردنیاز است)، هزینه کلینیک و دستمزد پزشک (که موقعیت کلینیک و شهرت پزشک تأثیرگذار است)، و تعداد جلسات درمان (که در صورت نیاز به جلسات بیشتر، هزینه بیشتری در برخواهد داشت).

بهترین کلینیک زیبایی تزریق بوتاکس در سعادت آباد

کلینیک پوست، مو و زیبایی پرنیان نو با مدیریت دکتر شهلا علاء، یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی و تزریق بوتاکس در منطقه سعادت‌آباد است. تزریق بوتاکس در کلینیک‌های پوست و مو و زیبایی یک روش رایج برای درمان چین‌وچروک‌ها، جوان‌سازی پوست و بهبود ظاهر صورت است.

پس از مشاوره با پزشک، مناطق موردنیاز مانند پیشانی، خطوط افقی و عمودی بین ابروها، چشمک‌زدن چشم، خطوط گوشه دهان و چانه انتخاب می‌شوند.

پس از تعیین مناطق، پزشک یا تکنسین با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک، بوتاکس را به طور مستقیم در عضلات زیر پوست تزریق می‌کنند. این تزریق‌ها معمولاً بسیار کوچک و نیازی به بخیه ندارند. فرایند تزریق معمولاً تا چند دقیقه طول می‌کشد و بی‌دردسر است.

بعد از تزریق، بوتاکس به طور تدریجی عملکرد عضلات را مسدود کرده و بهبود چین‌وچروک‌ها را به دنبال دارد. نتایج معمولاً در عرض چند روز تا چند هفته قابل‌مشاهده هستند و معمولاً تا چند ماه ماندگاری دارند. در نتیجه، برای حفظ نتایج، نیاز است که تزریق بوتاکس را به صورت دوره‌ای تکرار کنید.

کلینیک زیبایی پرنیان نو با داشتن تیمی مجرب و متخصص، به‌عنوان یک مرجع قابل‌اعتماد برای تزریق بوتاکس و خدمات زیبایی پوست و مو شناخته می‌شود. مهم است که تزریق بوتاکس را تنها در کلینیک‌های معتبر و توسط پزشکان و تکنسین‌های مجرب انجام دهید.

همچنین، قبل از تصمیم‌گیری درباره این روش، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید و در مورد مزایا، محدودیت‌ها و عوارض ممکن اطلاعات کافی را دریافت کنید.