صفحه اصلی / مقالات / آلوپسی آره آتا (ریزش مو سکه ای) + راه های درمان
۶ دقیقه
ریزش موی سکه ای

آلوپسی آره آتا (ریزش مو سکه ای) + راه های درمان

آنچه می خوانید...

آلوپسی یک اصطلاح عمومی برای ریزش مو است. آلوپسی آره آتا یکی از علل شایع ریزش موی بدون اسکار است (که باعث ایجاد زخم در پوست سر نمی شود) که در هر سنی ممکن است رخ دهد. معمولاً باعث ایجاد لکه‌های گرد و کوچک به اندازه یک سکه بر روی پوست سر می‌شود، اگرچه موهای دیگر مانند ریش، ابروها، مژه‌ها، بدن و اندام‌ها ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

در برخی افراد، نواحی بزرگ‌تری تحت تأثیر قرار می‌گیرند و گاهی ممکن است کل پوست سر (آلوپسی توتالیس) یا حتی کل بدن و پوست سر (آلوپسی یونیورسالیس) را درگیر کند. نمی توان پیش بینی کرد که چقدر مو ریزش می کند. رشد مجدد مو در آلوپسی آره آتا معمولی در طی یک دوره چند ماهه یا گاهی چند ساله است، اما نمی توان آن را تضمین کرد.

اگر در ابتدا موهای کمتری از دست برود، شانس رشد مجدد موها بیشتر است. اگر بیش از نیمی از موها از دست رفته باشد، شانس بهبودی کامل کم است. گاهی اوقات موها، حداقل در مرحله اول، دوباره سفید می شوند. همچنین در آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس، احتمال رشد مجدد کامل کمتر است.

ریزش مو و آلوپسی آره آتا

موهای شما چیزهای زیادی در مورد سلامت کلی شما می گوید. هنگامی که بدن وارد حالت بحران می شود، رشد مو متوقف می شود تا انرژی را به سلول های دیگر در سراسر بدن هدایت کند. بنابراین، ریزش مو اغلب اولین علامت مشکل است. در حالی که سن به طور قطع یکی از عوامل ریزش مو است، عوامل دیگری مانند عدم تعادل هورمونی، استرس عاطفی، داروها و محصولات مراقبت از مو نیز می توانند منجر به نازک شدن موها و حتی طاسی الگوی مردانه شوند.

مقالات دیگر: پی آر پی موی سر

بهترین راه برای یافتن ریشه مشکل، تعیین علت اصلی آن است. شایع ترین انواع ریزش مو عبارتند از تلوژن افلوویوم و آلوپسی آره آتا. اگرچه شیوع آن بیشتر از آلوپسی آره آتا است، اما تلوژن افلوویوم شدت کمتری دارد. این زمانی اتفاق می‌افتد که رشد فولیکول‌های مو متوقف می‌شود و در مدت دو تا سه ماه به حالت خفته می‌افتد و می‌ریزد. از آنجایی که تلوژن افلوویوم اغلب در اثر استرس، ضربه یا دارو ایجاد می شود، رشد مو به طور معمول طی ۶ تا ۹ ماه بازسازی می شود.

آلوپسی آره آتا

از طرف دیگر، آلوپسی آره آتا زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های سفید خون به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث نازک شدن و ریزش مو معمولاً به صورت تکه‌ای می‌شوند. این نوع ریزش مو ممکن است نیاز به درمان داشته باشد زیرا ممکن است موها به خودی خود رشد نکنند.

چه چیزی باعث آلوپسی آره آتا می شود؟

مو از دست می رود زیرا تحت تأثیر التهاب قرار می گیرد. علت این التهاب ناشناخته است، اما تصور می شود که سیستم ایمنی، دفاع طبیعی که به طور معمول از بدن در برابر عفونت ها و سایر بیماری ها محافظت می کند، ممکن است به موهای در حال رشد حمله کند. اینکه چرا ممکن است این اتفاق بیفتد به طور کامل درک نشده است، همچنین مشخص نیست که چرا فقط مناطق موضعی تحت تأثیر قرار می گیرند و چرا موها معمولاً دوباره رشد می کنند.

مقالات دیگر: کاشت مو

احتمال ابتلا به سایر بیماری های خودایمنی مانند بیماری تیروئید، دیابت، لوپوس و ویتیلیگو (لکه های سفید روی پوست) در افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا کمی بیشتر از افراد بدون آن است، اگرچه خطر ابتلا به این اختلالات هنوز بسیار کم است. اگر علائم دیگری دارید، آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است آزمایش خون را پیشنهاد کند.

آلوپسی آره آتا در حال ابتلا نیست و هیچ ارتباطی با کمبود مواد غذایی یا ویتامین وجود ندارد. گاهی اوقات به نظر می رسد که استرس محرکی برای آلوپسی آره آتا باشد، اما ممکن است این ارتباط تصادفی باشد زیرا بسیاری از افراد مبتلا استرس قابل توجهی ندارند.

آیا آلوپسی آره آتا ارثی است؟

یک استعداد ژنتیکی برای آلوپسی آره آتا وجود دارد. حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا سابقه خانوادگی دارند.

آلوپسی

بهترین درمان برای آلوپسی چیست؟

صحبت های دکتر شهلا علا درباره آلوپسی آره آتا و درمان آن

افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا خفیف زودرس ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند، زیرا به هر حال موهایشان بدون آن برمی‌گردد. برخی از درمان‌ها می‌توانند باعث رشد مو شوند، اگرچه هیچ‌یک نمی‌توانند روند کلی بیماری را تغییر دهند. از هر گونه درمان که خطرات جدی دارد باید اجتناب شود، زیرا آلوپسی آره آتا به خودی خود تأثیر نامطلوبی بر سلامت جسمی ندارد.

درمان های دیگر عبارتند از:

کرم های استروئیدی

اینها معمولاً دو بار در روز برای مدت زمان محدودی روی لکه های طاس اعمال می شوند.

تزریق موضعی استروئید

اینها را می توان روی پوست سر و ابروها استفاده کرد و موثرترین روش برای تکه های کوچک ریزش مو است. تزریق را می توان هر چند ماه یکبار تکرار کرد. ممکن است گودی کوچکی در محل های تزریق ایجاد شود، اما معمولاً پس از چند ماه بهبود می یابد. هنگام تزریق ابروها، مراقبت های ویژه ای در اطراف چشم انجام می شود، زیرا تزریق بیش از حد ممکن است باعث گلوکوم (افزایش فشار داخل کره چشم) شود.

قرص استروئیدی

دوزهای زیاد قرص های استروئیدی ممکن است منجر به رشد مجدد مو شود، اما زمانی که درمان متوقف شود، آلوپسی اغلب عود می کند. مصرف خوراکی استروئیدها در یک دوره زمانی می تواند عوارض جانبی زیادی از جمله افزایش فشار خون، دیابت، زخم معده، آب مروارید و پوکی استخوان و همچنین افزایش وزن را به همراه داشته باشد.

کرم دیترانول

این کرم که معمولاً برای درمان بیماری پوستی دیگری به نام پسوریازیس استفاده می‌شود، باعث تحریک پوست می‌شود و گاهاً وقتی روی نواحی طاس استفاده می‌شود، موها را تحریک می‌کند تا دوباره رشد کنند. استفاده از آن بی خطر است، اما پوست و مو را به رنگ قهوه ای مایل به ارغوانی رنگ می کند، که به ویژه در افراد بلوند و موها مشخص است.

درمان حساسیت تماسی

این شامل ایجاد حساسیت در بیمار به یک ماده (معمولاً یک ماده شیمیایی به نام دیفنسیپرون) و سپس استفاده از نقاط قوت بسیار ضعیف این ماده شیمیایی بر روی لکه های طاس است، معمولاً یک بار در هفته برای حفظ التهاب خفیف. عوارض جانبی خارش احتمالی، تاول زدن و بزرگ شدن غدد گردن می تواند دردسرساز باشد. از دست دادن رنگ پوست (دپیگمانتاسیون) ممکن است ایجاد شود، بنابراین در افرادی که پوست تیره دارند با احتیاط استفاده می شود. این درمان فقط در مراکز تخصصی انجام می شود.

درمان اشعه ماوراء بنفش

این شامل مصرف یک قرص یا استفاده از کرمی است که پوست را به نور حساس می‌کند و سپس دو یا سه بار در هفته به مدت چند ماه، لکه‌های طاس را در معرض نور ماوراء بنفش قرار می‌دهند. پس از قطع درمان، عود آلوپسی شایع است. همچنین احتمال ابتلا به سرطان پوست در درازمدت وجود دارد.

لوسیون ماینوکسیدیل

این بدون نسخه در دسترس است. استفاده از آن بر روی تکه های طاس ممکن است به برخی از مبتلایان کمک کند، اگرچه به ندرت باعث رشد مجدد مو مفید از نظر زیبایی می شود.

کاشت ابرو

کلینیک پرنیان نو

به مدیریت دکتر شهلا علاء دارای بورد تخصصی ناسیونال در زمینه کاشت مو و لیزر و تعدادی مشاورین ورزیده و آگاه بوده و منحصراً برای کار تخصصیکاشت موی طبیعی درقلب شهر تهران (پایتخت کشور ایران) مشغول خدمت رسانی به مراجعین محترم می باشند. تخصص منحصر به فرد دکتر علا بوجود آوردن موهایی با نما و ظاهر کاملاً طبیعی برای شما است و در این زمینه تمامی هنر و تکنولوژی روز دنیا را بکار می بندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *